13.12.2018

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА


Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Торгівля людьми – сучасний прояв рабства

27.02.2018

Я маю право

2018 рік в Україні– Рік реалізації правопросвітницького проекту
«Я маю право!»

Виступаючи перед учнівською аудиторією та педколективом закладу, директор Мукачівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ст. І.В. Сенько повідомив, що 2018 рік в Україні проголошений роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право».

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

Загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я маю право» стартував 7 червня 2017. Його мета: підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті. Тривалість проекту становить 3 роки (2017–2019 роки).

Девіз проекту: Знаю! Дію! Захищаю!

- Знаю свої права.

- Користуюсь ними і знаю, що треба робити, коли мої права порушують.

- Захищаю себе згідно з законами, а держава захищає мене і мої права.

В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами. Поширення знань та освітня місія сприяє залученню громадян до правової активності та правосвідомої поведінки.

Керівник закладу наголосив, що особливої уваги в плані надання правової допомоги потребують неповнолітні громадяни України та особи з особливими освітніми потребами.

Реалізація проекту відбувається шляхом об’єднання зусиль та інфраструктури Уряду, органів Міністерства юстиції, системи надання безоплатної правової допомоги, міжнародних партнерів та інших зацікавлених сторін.

З цього приводу І.В.Сенько зазначив, що заклад вже тривалий час співпрацює з Мукачівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Фахівці центру неодноразово зустрічалися з учнями спецшколи-інтернату, здійснюючи в закладі правопросвітницьку роботу.

Більше інформації про проект «Я маю право!» – на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).


ДО СПРАВЕДЛИВОСТІ – ЧЕРЕЗ ЗАКОН ТА ОСВІТУ ДО СПРАВЕДЛИВОСТІ – ЧЕРЕЗ ЗАКОН ТА ОСВІТУ

З початку жовтня 2017 р. в закладі за участі спеціалістів обласного Управління забезпечення прав людини проходить навчання дітей та підлітків із правових питань в рамках проекту «Street law».

Поняття «Street law» виникло у 70 рр. ХХ ст. у США та почало використовуватися для визначення практичного права (а згодом – й освітніх програм про практичне застосування права) у повсякденному житті пересічних громадян.

За дещо оманливим дослівним перекладом Street law як «вуличне право» прихована висока мета – зробити принципи права та практичні правові концепції зрозумілими та більш реальними для непрофесіоналів та для школярів.

Навчання Street law ґрунтується на ознайомленні з такими ситуаціями, як затримання поліцією, відмова у працевлаштуванні або наданні законом передбаченого житла, придбання неякісного товару тощо. Більш зрозуміло зміст Street Law передається такими варіантами перекладу на інші мови, як: «Живе право» – у Росії, «право на кожен день» – у Польщі, «Ми і право» – у Киргизії, «практичне право» – в Україні, «популярне право» – у Чехії.

Започаткували street law студенти Джорджтаунського університету, які стали викладати основи права у звичайних школах міста Вашингтон. Згодом тематика лекцій для школярів розширилася, охоплюючи питання уникнення злочинів, вирішення конфліктів та засади демократичного розвитку суспільства.

Вже за 20 років street law з’явилося у більш ніж 40 університетах США, а потім прижилося у десятках інших країн світу, зокрема у Південно-Африканській Республіці, Бразилії, Великобританії, Угорщині, Польщі, Росії, Монголії. Кожна програма практичного права має свої особливості, однак багато у чому вони схожі, й утворюють унікальний вид діяльності з правопросвітництва суспільства про права людини.

Найяскравішою особливістю та запорукою успіху street law є використання інтерактивної методики викладання. Метою програми є сприяння вихованню активних громадян, які беруть участь у виборах, критично оцінюють правову систему, відстоюють свою позицію у суперечці. Зазначеному важко навчитися, слухаючи виключно лекції. Тому більшість занять з практичного права відбувається у формі дискусій та дебатів з реальних правових випадків і колізій. Також використовується робота у малих групах, опитування, інсценізації судових процесів, інші рольові та імітаційні вправи.

За сприянням неприбуткової громадської організацією Street Law Inc. та її співпраці з навчально-методичним центром «Дебати» Інституту Відкритого суспільства і Міжнародним фондом «Відродження», за підтримки значної кількості державних служб і громадських організацій, що працюють з молоддю, програма «Практичне право» була започаткована і в Україні.

Реалізація зазначеної програми відбувається за трьома напрямами: 1) цикли тренінгових занять для підлітків у позакласний та позашкільний час, насамперед шкіл-інтернатів, дитячих будинків, притулків тощо та відповідні підготовчі тренінги для державних установ, організацій, соціальних служб та громадських організацій, які працюють з підлітками і для підлітків; 2) програми і курси для загальноосвітніх навчальних закладів; 3) спеціальні тренінгові курси для юридичних факультетів вищих навчальних закладів України, що працюють за програмою «Юридичні клініки».

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

Кiлькiсть переглядiв: 652